Öğrenciler, Adanapost 5 Ocak Kısa Film yarışmasına ‘Tayyar Rahmiye’ ve ‘Kılavuz Hatice’ ile katıldı..


25 Aralık 2021

 

Adana'nın Kurtuluşu'nun 100. yılında kısa film yarışması

Ova Yayınları ve adanapost genel yayın yönetmeni Mehmet Yürekli, yaptığı açıklamasında, "Öğrenciler, Adanapost 5 Ocak Kısa Film yarışmasına ‘Tayyar Rahmiye’ ve ‘Kılavuz Hatice’ ile katıldı.." belgeselinin çekimleri sürüyor, dedi.

İşte o açıklamanın detayları :

Öğrenciler, Adanapost 5 Ocak Kısa Film yarışmasına ‘Tayyar Rahmiye’ ve ‘Kılavuz Hatice’ ile katıldı..

Adanapost haber portalının hazırladığı, 5 Ocak Adana'nın Kurtuluşu’nun 100. Yıl Etkinlikleri kapsamında yapılan kısa film yarışmasına Adana Çukurova Güzel Sanatlar Lisesi ‘Tayyar Rahmiye’ , Hümeyra Ökten Proje Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’ de ‘Kılavuz Hatice’ ile katıldı..

adanapost-2.jpg

Hümeyra Ökten Proje Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, okul müdürü Necla Kayıklık’ın destekleri ile okul öğrencileri Fatmanur Zırh, Şeymanur Aydın, Sümeyra Balkan’ın kaleme aldığı, ‘İstiklale Kılavuz’ belgeselinde; Hatice, Adana'nın kurtuluşunun 100. Yılına ithafen yapılmış milli mücadele konulu kısa filmdir. Odağına, kurtuluş savaşında emeği geçen sayısız kahraman Türk kadınları içinden Adana'da Fransız ordularını hezimete uğratmakta büyük rol üstlenen Kılavuz Hatice'yi alır. Filmde 'Bir devrin başında ve sonunda iki farklı Hatice görüyoruz. Bağımsızlık mücadelesi için canını riske atmış 1920’lerde ki Hatice’yi diğer tarafta ise tarihi okuyup kendi zamanına uyarlayan liseli Hatice’yi izliyoruz. Yani zaman, mekân ya da isimler değişse de Kılavuz Hatice'nin ruhu ve kutlu mücadelesi her yeni nesilde genç bedenlerde var olmaya devam edecektir' mesajı verilmektedir.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatan için canını feda eden tüm kahraman ecdadımızın aziz hatırasına saygıyla...

adanapost-1.jpg

Adana Çukurova Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri de, ‘Tayyar Rahmiye’ isimli kısa film ile katıldılar. Okul müdürü Selami Pektaş’ın da rol aldığı belgeselin yönetmenliğini okul öğrencisi Zehranur Can, danışmanlığını ise öğretmen Filiz Bengül yaptı.

Tarihin kahraman kadınlarından biri olan Tayyar Rahmiye: Kurtuluş Savaşında Güney cephesinde yer alan Türk kadın askerlerimizden birisidir. Güney Cephesinde yer alan Fransızlara karşı mücadele eden bir asker kadındır. Özellikle yanında savaşan asker arkadaşlarını koruması için kendisini feda etmesi onun korkusuzluğu, fedakârlığı asla unutulmaz.

Yürekli, Beş Ocak: Adana’nın Kurtuluşu” nedeniyle düzenlenen kısa film, kompozisyon, şiir yazma, Bayrak şiirini güzel okuma yarışma sonuçları 25.12.2021 tarihinde 'adanapost.com' haber sitesinden ve ‘adananinkurtulusunun100yiletkinlikleri.com’ adresinden ulaşıla bilineceğini söyledi.

Koordinatör Mehmet Yürekli, Adanapost Haber Portalı tarafından ‘Adananın Kurtuluşunun 100. Yıl Etkinlikleri’ kapsamında ‘5 Ocak; Adanalıyık! Bayrağa Sevdalıyık..’ belgeseli için Sabancı Merkez Camiinde iki minare arasına bayrak asılarak röportajlar yapılacak. Çekime, yarın saat 11.00’de tüm bayrak sevdalı ‘Yiğit Adanalı’ları bekliyoruz, dedi.

yazının devamı..