KOMPOZİSYON

Ehl-İ Felâh Adana


04 Aralık 2021

Ehl-İ Felâh Adana

5 Ocak 1922’de kurtuluşu ile tarihe yazılmış silinmez notun ve kendi mührünü vurduğu günün adıdır Adana. Fransızların Çukurova’dan geldikleri gibi gittikleri efsane zaferlerimiz içerisinde yer alan gururun ismidir Adana.

Akıbetinin ne olacağı belli olmayan, ölüm kalım savaşı dediğimiz mücadele ruhunu taşıyarak; zaferle taçlandıran, bugünümüze hediye tarih kokan başarıyı şüphesiz gururla taşıyoruz. Cengâver kahramanların ve mütekebbir bir ulusun mensubu olma şerefi ile dolar kalbi hislerim. Büyük mücadele ruhu ile taçlanmış  tarihin  aynasındaki yansıma; tam yüzyıldır nesillerimizin yüzünde. Verilen savunma mücadelesi olarak bildiğimiz; kurtuluş hikayesi, işgale uğramış  toprakların yeniden kazanılması için yaşanılmış ve gerçekleşmiş umut kaynağıdır. Ayağımızı bastığımız her bir karış toprağının hakkını, saygın duruşumuzu, onurlu mücadelenin ışığına borçlu olmanın yüzüncü yılı şanlı olsun kutlu olsun.

Bir yandan da Çukurova da yeşermiş uygarlıklar, öte yandan bu yörede yurtlanmış Türkmen ve Yörük oymaklar Adana ilimize zengin bir kültür mirası bırakmıştır. Yöremizde yetişen Karacaoğlan ve Dadaloğlu gibi büyük halk ozanlarımızın sözlü edebiyat geleneğinin en özgün yapıtları, zenginliklerimiz arasında. Karacaoğlan’ın sevda dolu, duyarlı şiiri ile Dadaloğlu’nun başkaldıran yürekli dizeleri bugün ki; toplumun simgesi adeta.

Adana Yiğitlik erdemi ile kurtuluşundan bu yana buram buram kokar. Tarihi yapısıyla, edebi zenginlikleriyle, gelişmiş sanayisi ile bugünün kültürüyle yaşadığımız kentimiz kurtuluşu ile en büyük armağanlardandır milletimize ve ülkemize. Adana ilimize özel has bir lügat ile ifade etmek gerekirse; Fransızları ‘malamat ‘ eden, milli mücadele ruhunu yaşayan ve yaşatan tüm kahramanlarımıza büyük bir şükran ve minnet duyuyorum.

Bu bütünün yüzyıldır parçası olmaktan duyduğumuz gururu içimizde taşımışken; yüzyıllar sonrada aynı gurur, duygu ve ehemmiyet içeren kalbi hislerimiz olacağına hiç şüphe yok. Şehitlerinin adını ilçelerinde yad ediyor olmakla beraber, adını sayamadığım, kurtuluş mücadelesinin adsız kahramanlarını da rahmetle, minnetle anıyorum. İyi ki bizimsin Adana. Sonsuza kadar kutlanacak zaferin.

 

Sultan GÜRBÜZ