Bayrak şairini Adanalı bir şair anlatacak!


23 Haziran 2021

kanatlarini-arayanlar.jpg

Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Derneği Başkanı Mustafa Yürekli, bir basın açıklamasıyla Adana’nın Kurtuluşu’nun 100. Yıl kutlamalarına üç belgesel projesi hazırladığını duyurdu.

5 Ocak 1922 yılında Adana’nın Fransız işgalinden kurtuluşunun 100. Yılını 5 Ocak 2022’de kutlanacağını hatırlatan Mustafa Yürekli, 5 Ocak 2022’de ‘’Kanatlarını Arayanlar’’ ve ‘5 Ocak Belgeseli’ni, 2023’te de ‘Adana Görüşmesi Belgeseli’nin galasını yapmayı planladığını açıkladı.

Mustafa Yürekli, yönetmeni olduğu ‘’Kanatlarını Arayanlar, Arif Nihat Asya Belgeseli’’ne ilişkin ‘Bayrak şairini, Adanalı bir şair anlatacak!’ tespitini yaptı. Bu belgeselle öncelikle Adana’ya, sonra da kendisine şiiri sevdiren Arif Nihat Asya’ya gönül borcunu ödeyeceğini söyledi.

Mustafa Yürekli, ‘’Kanatlarını Arayanlar Belgeseli’’nin tek parti döneminde, Milli Şef dönemi de denilen CHP iktidarında, Adana’yı, dönemin sosyo-kültürel yapısını, milli eğitim camiasının içinde bulunduğu koşulları anlattığını açıkladıktan sonra ‘İktidar, herkes gibi sanatçıdan da partizanlık istenmiştir. Oysa partizanlık, sanatçı için intihar olur!’ dedi.

Mustafa Yürekli, ‘’Kanatlarını Arayanlar Belgeseli’’nin senaryosunun hazır olduğunu, en kısa sürede çekimlere başlanacağını ve belgesele Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da destek verdiğini açıkladı.

adanapost.com