"5 Ocak; Adanalıyık! Bayrağa Sevdalıyık" belgeselinin çekimleri tamamlandı


01 Ocak 2022

‘5 Ocak; Adanalıyık, Bayrağa Sevdalıyık’ 3

Ova Yayınları ve adanapost genel yayın yönetmeni Mehmet Yürekli, yaptığı açıklamasında, ‘5 Ocak; Adanalıyık! Bayrağa Sevdalıyık..’ Belgeseli Tamamlandı, dedi.

İşte o açıklamanın detayları :

Türkiye’nin ilk en büyük Türk bayrağı Adana'da yeniden asıldı 3

‘5 Ocak; Adanalıyık! Bayrağa Sevdalıyık..’ Belgeseli Tamamlandı.

Adanapost Haber Portalı tarafından ‘Adananın Kurtuluşunun 100. Yıl Etkinlikleri’ kapsamında, Yapımcı yönetmen Mehmet Yürekli’nin hazırladığı ‘5 Ocak; Adanalıyık! Bayrağa Sevdalıyık..’ belgesel çekimi tamamlandı.

Yürekli, 5 Ocak 2022 Adana'nın Fransız işgalinden kurtuluşunun 100. yılıdır. 5 Ocak günü Adananın milli bayramı olduğu için, tüm Adanalıların bu milli güne katılımını sağlayacak etkinlikler düzenledik. En önemlisi de bayrak merasimini, ilk yıllardaki uygulamasına sadık kalarak yaşatmaya çalıştık.

5 Ocak belgesel çekiminde, 100 yıl sonra Türkiye’nin ilk en büyük bayrağı, aynı yerde aynı ebatta İstiklal Marşı okunarak, Ulu Camii ve Büyük Saat arasına göndere çekildi.

adanapost-12-001.jpg

Bayrak merasimi sonrasında toplanılan alanda, Adana Sabancı Merkez Cami’nin iki minaresi arasında Bayrağımızı ikinci defa dalgalandırdık. Drone ile de görüntülenen bayrak merasimleri duygulu anlara sahne oldu.

‘5 Ocak; Adanalıyık, Bayrağa Sevdalıyık’ 5

Al bayrağımızın dalgalanması esnasında meydanı dolduran Çukurovalılar şiirler okudu, mehteran eşliğinde marşlar söyleyerek hislendi, dualarla mili mücadele ruhunu kuşandılar. İstiklal Marşının okunması, gençlerin şiirleri ve yapılan dua ile çekim son buldu.

adanapost-004-001.jpg

Yönetmen Yürekli, her 5 Ocak’ta Adanalılarda tezahür eden Milli Mücadele ruhunu, atalarımızın gerçekleştirdiği ideallerini günümüz gençliğine hatırlatmak ve kalıcı kılabilmek amacı ile belgesel hazırladıklarını söyledi.

"5 Ocak; Adanalıyık! Bayrağa Sevdalıyık" belgeselinin çekimleri tamamlandı

‘Adananın Kurtuluşunun 100. Yıl Etkinlikleri’ koordinatörü Mehmet Yürekli, ‘5 Ocak; Adanalıyık! Bayrağa Sevdalıyık..’ belgesel çekimleri esnasında katkılarını ve görüşlerini esirgemeyen, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel’e, Seyhan Kaymakamı Mustafa Yavuz’a, ÇÜ. İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nüket Elpeze Ergeç’e, ATÜ Dokümantasyon Daire Başkanı Ahmet Karataş’a, Adana Gençlik Merkezi Müdürü Mehmet Tosun’a, Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Seher Coşkun’a, TDV Kız Öğrenci Yurdu Müdürü Emel Yuvalı’ya ve yiğit Adanalılara teşekkür ederim dedi.

1111.jpg

Yürekli, 5 Ocak Belgeselini okullarda yayımlanmak üzere bu gün yetkililere teslim ettik. Ayrıca belgesel yaygın ve yerel haber siteleri ile sosyal medya mecralarında yayınlanacak.

Türkiye’nin ilk en büyük Türk bayrağı Adana'da yeniden asıldı 6

5 Ocak’ta Adana Evliya Çelebi Çok Amaçlı Salonunda hazırladığımız program da,‘5 Ocak; Adanalıyık! Bayrağa Sevdalıyık..’ belgeseli, yarışmadan ödül alan eserler seyirci ile buluşacak, yarışmayı kazananlara ödül ve mansiyon verilecek. Hazırladığımız Kurtuluş programına Kalbi Adana için atan tüm Halkımız davetlidir.

reportaj.jpg

Programda 5 Ocak ile ilgili öğretmen, öğrenci, yaşlı ve genci ile tüm ‘Yiğit Adanalılar’ milli mücadele ruhunu kuşanarak milli bayramda İstiklal Marşını, Bayrak Marşını hep beraber yürekten okuyarak, kurtuluş yılları anlatılarak, şiir ve marşlar okuyup milli birlik ve beraberliği tüm dünyaya gösterecektir.

adanapost-14-001.jpg

100 yıl sonra 5 Ocak 2022’de o günün ruhunu yaşatmak için hep birlikte ‘Adanalıyık! Bayrağa Sevdalıyık..’ diyeceğiz.

Türkiye’nin ilk en büyük Türk bayrağı Adana'da yeniden asıldı 9